هارمونی ، سیستم عامل جدید هواوی

سیستم عامل هارمونی

هواوی در کنفرانس توسعه دهندگان خود، سیستم عامل اختصاصی خود را که از سال 2017 در دست طراحی بود رونمایی کرد. سیستم عامل اختصاصی که هارمونی نام دارد با هدف جایگزینی با سیستم عامل اندروید طراحی شده است. بنابر اظهارات این کمپانی سیستم عامل هارمونی گامی برای استقلال شرکت چینی از گوگل و سیسستم عامل اندروید می باشد. در این کنفرانس مدیر عامل هواوی اظهار کرد هر زمان که لازم باشد هارمونی می تواند جای اندروید را بر روی گوشی های هوشمند هواوی  بگیرد. اگر در آینده امکان استفاده از اندروید برای این کمپانی وجود نداشته باشد، بلافاصله به سیستم عامل هارمونی مهاجرت خواهیم کرد. این سیستم عامل قابل به کار گیری در تمامی دستگاه ها می باشد.
پلتفرم متن باز هارمونی تمامی دستگاه های متصل به اینترنت اشیا را هدف قرار داده است و قابل استفاده برای انواع دیوایس ها از جمله تلویزیون های هوشمند، ساعت های هوشمند، ابزارهای پوشیدنی و حتی خودرو ها و … می باشد. سیستم عامل هارمونی همانند سیستم عامل فیوژا که توسط گوگل توسعه داده می شود مبتنی بر میکروکرنل می باشد. میکرو کرنل این سیستم عامل از هیچ یک از بخش های کرنل های لینوکسی که اندروید از آن ها استفاده کرده است، استفاده نمی کند. طراحی سیستم عامل هارمونی مبتنی بر میکروکرنل ها دسترسی به روت آن را غیر ممکن کرده است که سبب افزایش امنیت می شود. سیستم عامل هارمونی از “موتور تصمیم گیرنده تاخیر” استفاده می کند و برای اختصاص منابع به نرم افزارها و پردازش ها اولویت بندی انجام می دهد و وظایف دارای اولویت را تشخیص می دهد که باعث بهبود تجربه ی کاربران می شود. این سیستم عامل از اندروید سریع تر و امن تر می باشد و می توان آن را رقیبی برای سیستم عامل فیوژا دانست. هواوی مدعی است که عملکرد هارمونی 5 برابر سریع تر از فیوژا است.
اپلیکیشن هایی توسعه یافته برای HTML5 ، لینوکس و اندروید در سیستم عامل هارمونی قابل اجرا می باشند. هواوی برای سهولت و راحتی توسعه دهندگان امکان دسترسی آن ها به کامپایلر ARK را فراهم کرده است این کامپایلر امکان کامپایل کردن کدها از زبان های برنامه نویسی C ، C++ ، جاوا و کوتلین را دارا می باشد.  
سیستم عامل هارمونی ابتدا در تلویزیون های هوشمند مورد استفاده قرار خواهد گرفت و در سال جاری میلادی معرفی خواهد شد. آنر Vision Tv اولین محصولی خواهد بود که از سیستم عامل هارمونی بهره می برد. باید در سال های آینده منتظر نسخه های دیگر این سیستم عامل و بهینه سازی آن برای دیوایس های مختلف بود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.