چگونه باید امنیت شبکه بی‌سیم را افزایش دهیم؟ (بخش دوم)

تکنیک‌های افزایش امنیت شبکه Wi-Fi

همانطور که در بخش اول این مقاله اشاره کردیم، بی‌توجهی به امنیت شبکه wifi مشکلات متعددی نظیر: دسترسی هکرها به اطلاعات و داده‌های کاربر، سرقت اطلاعات، کاهش سرعت اینترنت، دانلود و آپلود محتوای غیرقانونی را ایجاد خواهد کرد. از این‌رو باید بحث امنیت شبکه بی‌سیم را جدی بگیریم و برای جلوگیری از رخ دادن هر یک از مشکلات مذکور از تمهیدات امنیتی ویژه‌ای استفاده کنیم. یکی از مهم‌ترین تمهیدات امنیتی که باید برای حفظ و افزایش امنیت شبکه وای فای به کار بگیریم، تعویض نام شبکه wifi است که در مقاله قبل، به طور کامل به آن اشاره کردیم. ادامه این مقاله را دنبال کنید تا شما را با سایر تکنیک‌های افزایش امنیت شبکه wifi آشنا کنیم.

·        از یک رمز عبور طولانی برای شبکه wifi استفاده کنید

همانطور که می‌دانید، وقتی یک روتر را خریداری می‌کنید، از نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض برخوردار است که باید آن‌ها را تغییر دهید. اگر تاکنون نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض روتر خود را تغییر نداده‌اید فرصت مناسبی را برای هکرها فراهم کرده‌اید تا به راحتی بتوانند شبکه wifi شما را هک کنند و به داده‌ها و اطلاعات شما دسترسی پیدا کنند. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم هر چه زودتر رمز عبور روتر خود را تغییر دهید. توجه داشته باشید برخلاف نام کاربری روتر که بهتر است نامی ساده باشد، رمز عبور آن نباید ساده باشد. درواقع هرچه رمز عبور شبکه wifi شما پیچیده‌تر و طولانی‌تر باشد هک کردن آن سخت‌تر و حتی امکان‌ناپذیر است.

·        از الگوی WPA2 AES برای ایمن‌سازی شبکه wifi استفاده کنید

اولین الگوریتم برای ایمن‌سازی شبکه بی‌سیم، الگوریتم رمزگذاری WEP بود که در دهه 90 میلادی طراحی شد. این الگوریتم رمزگذاری به این دلیل که فناوری‌ها در دهه 90 میلادی خیلی پیچیده نبوند، بهترین الگوریتم رمزگذاری محسوب می‌شد که عملکرد خوبی داشت اما بعدها با افزایش فناوری‌های متعدد و پیشرفت تکنولوژی، WEP دچار ضعف امنیتی شد تا جایی که شرکت‌ها تصمیم گرفتند از یک الگوریتم رمزگذاری جدید و قدرتمندتر استفاده کنند. از این‌رو الگوریتم رمزگذاری WPA2 که مخفف Wi-Fi Protected Access 2 است به عنوان یک الگوریتم قدرتمندتر طراحی و عرضه شد و توانست جایگزین مناسبی برای WEP باشد. از این‌رو استاندارد WPA2 از سال 2006 به بعد بر روی تمامی محصولات Wi-Fi مورد استفاده قرار گرفت.

 

البته اکنون اکثر شبکه‌های وای فای بر اساس WPA2 AES که یک مکانیزم امنیتی استاندارد و قدرتمند است، ایمن‌سازی می‌شوند. پیشنهاد ما هم به شما این است که از این مکانیزم امنیتی استاندارد برای ایمن‌سازی شبکه wifi خود استفاده کنید. البته در آینده‌ای نزدیک شاهد طراحی یک الگوریتم رمزگذاری جدید برای ایمن‌سازی شبکه بی‌سیم خواهیم بود که WPA3 نام دارد. این الگوریتم در آینده جایگزین الگوریتم رمزگذاری WPA2 خواهد بود.

·         زمانی که در خانه حضور ندارید، روتر را خاموش کنید

بهتر است قبل از خارج شدن از محل کار یا منزل خود، روتر را خاموش کنید تا در ساعاتی که در محل کار یا منزل خود حضور ندارید هزینه‌های جانبی شما کاهش پیدا کند و علاوه‌بر این عمر روتر شما نیز افزایش پیدا کند. مهم‌تر از همه زمانی که روتر شما خاموش است، هکرها نمی‌توانند شبکه wifi شما را هک کنند.

·        روتر را در مکان مرکزی محیط قرار دهید

اکثر افراد به مکان فیزیکی روتر اهمیت خاصی نمی‌دهند اما جالب است بدانید که مکان فیزیکی روتر نقش تعیین‌کننده‌ای در هک شدن یا نشدن شبکه wifi دارد. از این‌رو به شما پیشنهاد می‌کنیم روتر خود را در مرکز محیطی که در آن حضور دارید قرار دهید تا هم سیگنال روتر به تمامی بخش‌های خانه یا دفتر کار شما پخش شود و اینترنت پر سرعت در تمامی بخش‌های خانه یا محل کار شما وجود داشته باشد و هم اینکه سیگنال روتر به خارج از خانه یا شرکت انتقال پیدا نکند و درنتیجه هک کردن شبکه wifi برای هکرها امکان‌ناپذیر باشد.

·        آدرس آی پی پیش‌فرض شبکه wifi را تغییر دهید

تغییر آدرس آی پی پیش‌فرض شبکه wifi مانند تغییر نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض روتر که به ایمن‌سازی شبکه wifi کمک چشم‌گیری می‌کند، است. درواقع شما با تغییر آدرس آی پی روتر خود به آدرسی که کمتر شناخته شده است، موجب می‌شوید که هکرها به سادگی نتوانند آن را ردیابی کنند. برای تغییر آدرس آی پی شبکه وای فای مراحل زیر را دنبال کنید:
  1. در نوار آدرس مرورگر خود آدرس 192.168.1.1 یا 192.168.0.1 را وارد کنید تا بتوانید وارد پنل مدیریتی شبکه وای فای خود شوید.
  2. پس از پشت سر گذاشتن مراحل احراز هویت یعنی وارد کردن نام کاربری و گذرواژه با توجه به مدل روتر خود از تب Network به بخش LAN بروید.
آدرس IP را در این بخش تغییر دهید و درنهایت بر روی دکمه Save کلیک کنید تا تغییراتی که داده‌اید ذخیره شود.

سایر راهکارها برای افزایش امنیت شبکه‌های بیسیم را در بخش سوم این مقاله مطالعه کنید. “چگونه باید امنیت شبکه بی‌سیم را افزایش دهیم؟(بخش سوم)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *