انواع استریم در دوربین مداربسته

انواع استریم دوربین مداربسته

در مقاله قبلی در خصوص مفهوم مالتی استریم و کاربرد این قابلیت در دوربین های مداربسته صحبت کردیم. در مقاله پیش رو قصد داریم به بررسی عوامل موثر بر کیفیت یک استریم و انواع استریم در دوربین مداربسته بپردازیم.
همان طور که در مقاله قبل توضیح دادیم ; قابلیت استریم در دوربین های مداربسته از آن جهت به کار گرفته می‌شود که اگر قصد نمایش تصاویر دوربین های مداربسته را بر روی چندین دستگاه مختلف دارید، کیفیت ضبط تصاویر دستخوش تغییر نشوند و جهت تحقق این هدف استریم‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند.
حال بررسی خواهیم کرد که چه عواملی بر کیفیت استریم‌ها اثرگذارند:
به طور کلی سه عامل اصلی که بر کیفیت یک استریم اثرگذار هستند را می‌توان رزولوشن تصویر (Resolution) ، فریم ریت ( Frame Rate) و بیت ریت (Bit Rate) دانست.
  • رزولوشن یا اندازه یک تصویر اولین عاملی است که کیفیت استریم را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
  • فریم ریت یا سرعت فریم مشخص می‌کند در هر ثانیه چه تعداد فریم ارسال می‌شود، هر چه تعداد فریم‌های ارسالی در یک ثانیه بیشتر باشد تصویر واقعی‌تر و پرش آن کمتر خواهد بود.
  • بیت ریت نیز سومین عامل تاثیرگذار است که تعیین می‌کند اطلاعات در بستر یک شبکه با چه نرخی ارسال می‌شوند و برحسب مگابیت بر ثانیه سنجیده می‌شود.
به دلیل وابستگی کیفیت استریم بر این سه عامل است که آن را چنین بیان می‌کنند; 4MP@20FPS@3Mbps ; یعنی دوربینی با رزولوشن 4 مگاپیکسل، 20 فریم را در ثانیه با نرخ ارسال 3 مگابیت بر ثانیه ارسال می‌کند.

انواع استریم دوربین مداربسته

تکنولوژی‌هایی که برای استریم دوربین‌های مداربسته وجود دارند را می‌توان Dual Stream و Triple Stream دانست. ما در هر دو این تکنولوژی‌ها با استریم‌های اصلی (main stream) و فرعی (sub stream) سروکار داریم و تنها تفاوت‌های که در آن‌ها وجود دارد به تعداد استریم‌ها باز می‌گردد. بدین معنی که در Dual Stream دو خروجی تصویر داریم و در Triple Stream که جدیدترین تکنولوژی در این عرصه می‌باشد تا سه خروجی تصویر می‌توانیم داشته باشیم.
در Dual Stream استریم اصلی به سمت ضبط کننده تصاویر و نمایشگر اصلی منتقل می‌شود و بالاترین رزولوشن و بیت ریت و فریم ریت به آن اختصاص داده می‌شود. اما از آنجایی که استریم فرعی معمولا برای انتقال تصاویر بر روی گوشی مورد استفاده قرار می‌گیرند، رزولوشن، بیت ریت و فریم ریت پایینی دارند.
در Triple Stream علاوه بر دو استریم اصلی و فرعی، جریان یا استریم سومی نیز تولید میشود که می‌توان آن را برای دستگاه‌های دیگری مانند مانیتور یا ویدئو وال استفاده کرد. استریم سوم میتواند رزولوشن متغییر (بالا، متوسط ، پایین) با فریم ریت بالا و بیت ریت متوسط داشته باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.