مولد نور در دوربین های مداربستهنوشته شده توسط: در تاریخ:

مولد نور در دوربین مداربسته

در ادامه مقالات پیشین و پیرو بررسی مبحث نور در دوربین های مداربسته در این مقاله سعی بر آن شده است که مولدهای نوری و تاثیر و تاثرات آن‌ها را بر تنظیم نور محیط و نیازهای یک نورپردازی صحیح را بررسی کنیم. در هنگام نصب دوربین مداربسته تامین نور نیاز برای تشکیل تصویر یکی از مهم‌ترین مسائلی است که میبایست به آن پرداخته شود. 
پیش از هر چیز لازم است توضیح مختصری در خصوص قانون مربع معکوس بدهیم و پس از درک آن به بررسی فاصله مولد نور و کیفیت تصویر تشکیل شده  در دوربین مداربسته بپردازیم.  

قانون مربع معکوس

نور رسیده به یک شیء در یک محیط با مربع فاصله آن شیء از مولد نور ، نسبت عکس دارد. از آنجا که نور از این خاصیت تبعیت می‌نماید، اکنون کاربرد این قانون را توضیح می‌دهیم.قانون مربع معکوس نور
نور ساطع شده از مولد نور در دو جهت افقی و عمودی منتشر می‌شود و شدت نور در مسافت‌های دور‌تر ، کاسته خواهد شد. در عمل این بدان معنا است که اگر یک شیء از یک نقطه به نقطه دیگری تغییر مکان دهد و فاصله نقطه دوم از منبع نور دو برابر نقطه اول باشد، در این حالت شدت نور دریافتی در نقطه جدید 1/4  شدت نور نقطه قبلی است. همچنین اگر یک شیء در 10 متری منبع نور باشد و در آن نقطه 100 لوکس نور را دریافت نماید، شیء را به 40 متری منبع منتقل نماییم، در این نقطه 1/16 نور دریافت خواهد شد ( 16=4^2 ) بنابراین نور دریافتی این محیط 6.25 لوکس خواهد شد. این قانون هم برای نور مرئی و هم برای نور مادون قرمز صادق است و یکسان به کار می‌رود.

استفاده از چند مولد نور

همان‌طور که در بخش‌های قبلی اشاره شده ، قانون مربع معکوس بیانگر آن است که نور با طی مسیر شدتش کاسته شده و نور در محیط‌های دورتر کمتر خواهد بود، اما می‌توانیم با محاسبه دقیق و مشخص، مولدهای نور بیشتری را به سیستم اضافه نماییم تا به هدف مشخص‌مان برای تنظیم نور مناسب آن محیط دست یابیم.
به طور مثال اگر یک منبع نور داشته باشیم و فاصله منبع نور تا شیء دو برابر گردد ، با توجه به قانون مربع معکوس شدت نور 25% میزان اولیه آن خواهد شد، برای آنکه بتوانیم این فاصله را تحت پوشش نوری قرار دهیم، باید از چهار مولد مشابه مولد اولی استفاده کنیم . ( 4=2^2 ) با این کار نور فاصله گفته شده کافی خواهد بود. اگر فاصله را سه برابر کنیم نیاز ما برای پوشش نوری فاصله جدید به 9 مولد نور ( 9=2^3) خواهد بود.
قانون مربع معکوس می‌تواند تأثیر استفاده چند مولد نور را در افزایش محدوده پوشش محاسبه نماید، بدین صورت که جذر تعداد مولدها بیانگر میزان افزایش محدوده پوشش را نشان می‌دهد. مثلاً استفاده از 4 مولد نور می‌تواند محدوده پوشش را دو برابر کند و یا استفاده از 25 مولد نور می‌تواند محدوده پوشش را 5 برابر کند.
نکته اول: برای پوشش بیشتر همواره نیاز به افزودن تعداد منابع نور نیست بلکه می‌توانیم از مولدهای باند باریک استفاده کنیم، که این مولدها رنج بیشتری را پشتیبانی می‌نمایند
نکته دوم : اگر خواهان نظارت یک شیء در فاصله دور هستیم می‌توانیم به جای استفاده از منابع نور متعدد از یک لنز زوم استفاده نماییم و در نزدیکی آن شیء منبع نور را قرار دهیم. مثال کاربردی برای این راهکار درب‌ها و گیت های ورودی هستند که از ساختمان و امکانات مورد نیاز برای تجهیز نظارت و بسترسازی دور تر می‌باشند و با به‌کارگیری این راهکار تصویر درب ورودی را می‌توانیم به خوبی مشاهده نماییم.

اندازه گیری نور

نور سفید

نور سفید با واحد لوکس اندازه گیری می‌شود که یکی از یکاهای اصلی استاندارد SI است یک لوکس برابر یک لومن در یک متر مربع می‌باشد. لومن (واحد تابش) است، که برابر مقدار نورى است که از يک شمع معمولى استاندارد ساطع می‌گردد. لوکس میزان نور موجود منتشر شده را در یک محیط نشان می‌دهد. یکی دیگر از واحدهای سنجش نور foot candle است که به طور گسترده استفاده می‌شود و هر 10 لوکس نشانگر 1 foot candle است. میزان نور محیط را می‌توانیم با نور سنج، اندازه گیری نماییم اما در کل مراتب نوری را می‌توانیم به صورت زیر خلاصه نماییم.
مادون قرمز
از آنجا که نور مرئی با لوکس سنجیده می‌شود و مادون قرمز یک نور نامرئی است ، نمی‌توانیم برای سنجش مادون قرمز از واحد لوکس استفاده نماییم. یکای متداولی که برای مادون قرمز استفاده می‌شود میلی وات بر متر مربع است. این واحد یک روش ساده برای سنجش مولدهای نوری مادون قرمز به شمار می‌آید.

نیازها برای نورپردازی صحیح

یکی از جنبه های مهم در طراحی و نور‌پردازی دوربین های مداربسته، دستیابی به نورپردازی صحیح و بدون مشکل است. هر دو چشم انسان و لنزهای دوربین های مداربسته تحت شبکه باید بتوانند نورهای متفاوت موجود در صحنه مقابل خود را تشخیص دهند و از هم متمایز نمایند.
هنگامی که در شب در یک جاده خالی رانندگی می‌نمایید، شما به خوبی فقط نور چراغ ماشین خود را می‌بینید در این حالت چشم شما در حالت دید در شب فعالیت می‌نماید اما اگر ناگهان یک ماشین در خلاف جهت رانندگی نماید، دید شب شما خراب می‌گردد چرا که یک نور بزرگ در حوالی مرکز دید شما وجود دارد و سبب می‌شود که عنبیه چشم تنگ گردد. مشکل مشابه نیز می‌تواند برای دوربین های تحت شبکه رخ دهد و هنگامی که دوربین مداربسته در حالت شب فعالیت می‌نماید، یک نقطه براق و نورانی روی تصویر ظاهر شده و سبب بسته شدن دریچه لنز گردد که این عامل سبب می‌شود که کارایی دوربین مداربسته در حالت شب کم گردد. برای جلوگیری از این مشکلات و یا به حداقل رساندن آن باید منابع نوری در محیط توزیع گردد و یا از منابع نوری که برای این کاربردها ساخته شده است استفاده شود.

آموزش دوربین مدار بستهدوربین مداربستهمقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *