تفاوت زوم دیجیتال و زوم اپتیکال دوربین مدار بستهنوشته شده توسط: در تاریخ:

زوم دوربین مدار بسته

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در هنگام نصب دوربین مدار بسته و یا در حین نظارت بر فضا از طریق تصاویر دوربین های مدار بسته خواسته باشید محدوده‌ای خاص یا سوژه‌ای خاص را با دقت بیشتری زیر نظر بگیرید و جزئیات بیشتری از آن را مشاهده کنید. در چنین مواقعی اگر سوژه در فاصله دورتری قرار گرفته باشد برای مشاهده جزئیات بیشتر از آن، قطعاً به سراغ قابلیت زوم دوربین مدار بسته خواهید رفت.
اما آیا تمامی دوربین های مدار بسته به شما قابلیت زوم را می‌دهند؟
پاسخ به این سوال را باید در نوع لنز دوربین مدار بسته جستجو کرد. قبل‌تر در مقاله‌ای با عنوان “لنز دوربین مداربسته چه وظیفه ای دارد؟” با انواع لنز دوربین های مدار بسته آشنا شدیم. فاصله کانونی لنزهای دوربین های مدار بسته به طور کلی به دو دسته‌ی ثابت یا متغیر تقسیم می‌شوند.
در این مقاله روی صحبت ما با آن دسته از دوربین های مدار بسته است که فاصله کانونی لنز آن‌ها قابل تنظیم است; چرا که عمل زوم دوربین مدار بسته به کمک تغییر فاصله کانونی صورت می‌پذیرد در نتیجه بدیهی است که دوربین‌هایی با لنز ثابت از این قابلیت بی‌بهره‌اند.
در دورببن هایی با لنز ثابت تنها می‌توانید زوم دیجیتال را تجربه کنید اما در دوربین هایی با لنز وریفوکال هر دو زوم دیجیتال و اپتیکال در دسترس شما خواهد بود. اما تفاوت زوم دیجیتال و زوم اپتیکال در چیست؟
زوم اپتیکال دوربین مدار بستهدر زوم اپتیکال که شاید بتوان آن را زوم یا بزرگنمایی حقیقی دانست، شما می‌توانید با تغییر فاصله کانونی دوربین مدار بسته، میزان تمرکز بر روی سوژه را بدون افت کیفیت تصویر بیشتر یا کمتر کنید. زمانیکه شما خواهان بزرگنمایی یک سوژه هستید و عمل زوم را انجام می‌دهید، فاصله کانونی (فاصله میان لنز تا سنسور تصویر) دوربین مدار بسته افزایش می‌یابد و هنگامی که زوم را کاهش می‌دهید در حقیقت این فاصله را کاهش داده‌اید تا محدوده وسیع‌تری را زیر نظر بگیرید. میزان توانایی دوربین مدار بسته برای بزرگنمایی را به صورت عددی در کنار حرف X (مثلا 5X) نشان می‌دهند. هر چه این عدد بزرگتر باشد توانایی زوم دوربین مدار بسته بیشتر است.
زوم دیجیتال دوربین مدار بسته
زوم دیجیتال را می‌توان زوم مجازی نیز دانست. زوم دیجیتال در حقیقت همان زومی است که شما بارها برروی تصاویر موجود بر روی گوشی‌ها، کامپیوترها، تلویزیون‌ها و … تجربه کرده‌اید و با کشیدن تصاویر از طرفین بر محدوده کوچکتری تمرکز کرده‌اید تا اطلاعات و جزئیات بیشتری از آن دریافت کنید. زوم دیجیتال زمانی کارگشا خواهد بود که تصویر از کیفیت بالایی برخوردار باشد و با چندین بار انجام عمل زوم به صورت متوالی کیفیت تصویر افت چندانی نکند. در زوم دیجیتال فاصله کانونی تغییری نخواهد کرد چرا که زوم بر روی تصویر انجام می‌شود.

اگر خواهان درک بهتر این موضوع و مشاهده تفاوت میان زوم دوربین های مداربسته با لنز ثابت و متغیر و همچنین میزان بزرگنمایی هر دوربین مداربسته می‌باشید، از سیستم آنالیز دوربین های مدار بسته سایت dev.yektafanavaran.com بازدید کنید.

آموزش دوربین مدار بستهدوربین مداربستهمقاله

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *