ویندوز 10X ; سیستم عاملی برای گجت‌هایی با نمایشگر دوگانه

سیستم عامل ویندوز 10X

در پی رویداد سرفیس مایکروسافت که در روزهای گذشته برگزار شد، شاهد بودیم که مایکروسافت در این رویداد نسخه جدیدی از ویندوز 10 که برای سرفیس نئو بهینه سازی شده بود، رونمایی کرد. ردموندی‌ها نسخه جدید ویندوز  10 را که سیستم عامل تبلت سرفیس نئو به حساب می‌آید ویندوز 10X نامگذاری کرده‌اند. مایکروسافت برای سهولت به کارگیری سیستم عامل ویندوز در گجت های مختلف از مدت ها پیش پروژه ای را آغاز کرده است. پروژه‌ای که به صورت رسمی نامی از آن برده نشده است اما هدف آن طراحی و توسعه نسل جدیدی از ویندوزها متناسب با عملکرد هر دیوایس می باشد. پروژه ای که آن را با نام پروژه Windows Core OS می شناسند و ویندوز 10X نیز اولین ویندوز توسعه یافته با سیاست‌های پروژه‌ی Windows Core OS می‌باشد. پیش‌تر در بخش وبلاگ سایت یکتاسرویس مقاله ای با عنوان “سیستم عامل Windows Core OS ; پروژه مرموز مایکروسافت”  منتشر شده است که می توانید برای اطلاعات بیشتر در خصوص این پروژه آن را مطالعه کنید.
همان طور که یکی از مدیران ارشد مایکروسافت گفته است، آن ها “ویندوز 10X را از ابتدا طراحی نکرده‌اند”. بی شک برای توسعه ویندوز  10Xبر پایه ویندوز 10 از Windows Core OS استفاده شده است. بهره گیری از Windows Core OS نیز توانسته است پروسه طراحی ویندوز  10X را سرعت بخشد. هدف مایکروسافت از توسعه ویندوز 10X بهبود تجربه کاربران در استفاده از دستگاه هایی با دو نمایشگر مجزا و بر پایه‌ی رابط کاربری ویندوز بوده است. همان طور که از Windows Core OS انتظار می‌رفت سیستم عامل‌های توسعه یافته بر این اساس ماژولار می‌باشند. افزودن و یا حذف کردن بخش‌هایی به سیستم عامل متناسب با عملکردی که از دستگاه انتظار می رود و یا ظرفیتی که برای سخت افزارهای آن تعریف شده است، قابلیت محبوبی است که با Windows Core OS ممکن می شود.
ویندوز 10X در حال حاضر بر روی تراشه های ساخته شده توسط شرکت اینتل قابلیت اجرا دارد. اما تا سال 2020 میلادی نسخه‌ای از این سیستم عامل در دسترس کاربران قرار نخواهد گرفت. استفاده از این سیستم عامل تنها در انحصار محصولات شرکت مایکروسافت نخواهد ماند و شرکای ثالث مانند شرکت Dell، HP، لنوو و ایسوس نیز گجت هایی مبتنی بر ویندوز 10X خواهند ساخت.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.