چگونه باید امنیت شبکه بی‌سیم را افزایش دهیم؟ (بخش سوم)

تکنیک‌های ایمن‌سازی شبکه wifi

در مقالات قبلی به برخی از تکنیک‌های ایمن‌سازی شبکه wifi شامل: تغییر دادن نام شبکه وای فای، تغییر گذرواژه پیش‌فرض شبکه Wi-Fi، استفاده از الگوی WPA2 AES، خاموش کردن روتر در مواقعی که در منزل یا محل کار خود حضور ندارید، قرار دادن روتر در مکان مرکزی محیط و تغییر آدرس آی پی پیش‌فرض روتر اشاره کردیم در ادامه این مطلب نیز سایر تکنیک‌های تکمیلی برای ایمن‌سازی شبکه wifi را بررسی خواهیم کرد.

·        قابلیت DHCP روتر را غیرفعال کنید

یکی دیگر از تکنیک‌های مهم جهت ایمن‌سازی شبکه wifi، غیرفعال کردن قابلیت DHCP روتر است. درواقع DHCP پروتکلی است که به صورت خودکار به دستگاه‌های تحت شبکه بی‌سیم، آدرس آی پی اختصاص می‌دهد. درصورتی که شما چنین قابلیتی را غیرفعال کنید باید خودتان به صورت دستی به دستگاه‌های تحت شبکه آدرس آی پی اختصاص دهید. از این‌رو هیچ دستگاهی نمی‌تواند به صورت خودکار به شبکه بی‌سیم شما متصل شود. این تکنیک برای افزایش امنیت شبکه‌های بی‌سیم که از حساسیت بالایی برخوردار هستند، گزینه بسیار خوبی است.

·        دسترسی و کنترل روتر از راه دور را غیرفعال کنید

همانطور که می‌دانید اکثر اوقات تنها دستگاه‌هایی می‌توانند به شبکه wifi دسترسی داشته باشند که به روتر متصل شده باشند. اما برخی از روترها هستند که امکان دسترسی و کنترل از راه دور را به دیوایس‌های مختلف می‌دهند. اگر روتر شما نیز دارای چنین ویژگی است به شما پیشنهاد می‌کنیم که قابلیت دسترسی و کنترل از راه دور را برای آن غیرفعال کنید. چراکه در صورت فعال بودن چنین قابلیتی در روتر، امکان وصل شدن هکرها به شبکه wifi و دسترسی به تمامی داده‌ها و اطلاعات آن وجود دارد. برای غیرفعال کردن چنین قابلیتی باید به پنل مدیریتی روتر خود وارد شوید و به دنبال گزینه Remote access یا Remote administration بگردید و سپس آن را غیرفعال کنید و درنهایت برای ذخیره شدن چنین تغییری که در تنظیمات روتر خود اعمال کنید بر روی گزینه Save کلیک کنید.

·        روتر خود را به‌روزرسانی کنید

بسیاری از روترهای شبکه‌های بی‌سیم فاقد بروزرسانی خودکار هستند. اما اگر شما روتری دارید که از چنین گزینه‌ای برخوردار است بهتر است آن را فعال کنید تا هر از چندگاهی، روتر شما به صورت خودکار خودش را به‌روزرسانی کند اما اگر روتر شما فاقد گزینه به‌روزرسانی خودکار است به شما پیشنهاد می‌کنیم که حتما آن را به صورت دستی به‌روزرسانی کنید. درواقع بروزرسانی روتر موجب به‌روزرسانی نرم‌افزار آن که یکی از مهم‌ترین مولفه‌های امنیتی شبکه wifi است، می‌شود و درنهایت آسیب‌پذیری‌های امنیتی آن را که ممکن است پنهان باشند از بین می‌برد.

·        Firewall سخت‌افزاری روتر را فعال کنید

برخی از کاربران فکر می‌کنند که Firewall تنها به نرم‌افزارهایی که بر روی کامپیوترها وجود دارد محدود می‌شود. درصورتی که نه‌تنها Firewall به صورت نرم‌افزاری وجود دارد بلکه به صورت سخت‌افزاری نیز بر روی روترها وجود دارد. عملکرد Firewall سخت‌افزاری همانند Firewall نرم‌افزاری است با این تفاوت که دارای یک لایه امنیتی مضاعف است. البته تنها برخی از روترها دارای Firewall سخت‌افزاری هستند. برای اینکه از وجود گزینه Firewall در روتر خود اطمینان حاصل کنید تنها کافیست که پنل ادمین روتر خود وارد شوید و به دنبال زبانه Security یا Firewall بگردید و در این بخش گزینه SPI Firewall را بیابید و آن را فعال کنید. درنهایت برای ذخیره شدن تغییراتی که در تنظیمات روتر خود اعمال کرده‌اید بر روی گزینه Save کلیک کرده و درنهایت Apply را انتخاب کنید. درصورتی که روتر شما از چنین ویژگی برخوردار نبود هر چه سریع‌تر یک Firewall فیزیکی خریداری و آن را نصب کنید تا از این طریق بتوانید امنیت شبکه wifi خود را افزایش دهید.

·        از دستگاه‌هایی که به شبکه wifi متصل شده‌اند محافظت کنید

با وجود اینکه در این مقاله و مقالات اخیر به تمامی راه‌ها و روش‌هایی که هکرها می‌توانند از طریق آن‌ها شبکه wifi شما را هک کنند اشاره کردیم و تکنیک‌هایی را جهت ایمن‌سازی شبکه wifi ارائه دادیم، هنوز هم روش‌هایی وجود دارند که هکرها با استفاده از آن‌ها می‌توانند به شبکه wifi شما دسترسی پیدا کنند و از داده‌ها و اطلاعات شما سوء‌استفاده کنند. یکی از این روش‌ها توجه نکردن به امنیت دستگاه‌هایی است که به شبکه wifi متصل هستند. درواقع شما باید هر یک از دیوایس‌هایی که از طریق آن‌ها به شبکه وای فای متصل می‌شوید را بروزرسانی کنید و آن‌ها را ایمن نگه دارید تا هکرها از طریق آن‌ها نتوانند شبکه wifi شما را هک کنند.
همانطور که در تمامی این مقالات اشاره کردیم، ایمن‌سازی شبکه wifi از اهمیت بسزایی برخوردار است چراکه اگر نسبت به آن بی‌توجه باشید ممکن است با چالش‌های زیادی از سوی هکرها روبه‌رو شوید. باتوجه به تمامی تکنیک‌هایی که در این مقاله و مقالات قبلی بیان کردیم به راحتی می‌توانید، امنیت شبکه wifi خود را به صورت چشم‌گیری افزایش دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.