چگونه باید امنیت شبکه بی‌سیم را افزایش دهیم؟(بخش اول)

راهکارهای افزایش امنیت شبکه بی‌سیم

شبکه بی‌سیم، بخش گسترده‌ای از زندگی مردم را که در گذشته از پیچیدگی زیادی برخوردار بود، ساده نموده است. به گونه‌ای که امروزه کمتر جایی پیدا می‌شود که دارای شبکه wifi نباشد از این‌رو هر فردی با وارد شدن به مکانی که دارای شبکه بی‌سیم است و وارد کردن رمز عبور وای فای می‌تواند، با استفاده از هر دیوایسی، نظیر: موبایل، لپ‌تاپ، تبلت و … به اینترنت متصل شود و به راحتی به انجام کارهای خود بپردازد. البته این تمام ماجرا نیست! برخی از مردم فکر می‌کنند شبکه wifi منزل آن‌ها، تنها به همان محیط محدود می‌شود درصورتی که فرکانس‌های رادیویی شبکه wifi منزل شما توسط همسایگان یا خانه‌هایی که در مجاورت شما قرار دارند، دریافت می‌شود. البته عکس این قضیه نیز وجود دارد. بنابراین باید امنیت شبکه wifi خود را افزایش دهید تا درصورت دریافت شدن فرکانس رادیویی شبکه wifi شما توسط خانه‌های مجاور یا شرکت‌ها و دفاتری که در نزدیکی شما قرار دارند، هیچ‌گونه سوء‌استفاده‌ای از آن صورت نگیرد و علاوه‌ بر این امنیت داده‌ها و اطلاعات شما نیز حفظ شود. اما چگونه؟ ادامه این مطلب را از دست ندهید تا شما را با راهکارهای افزایش امنیت شبکه بی‌سیم آشنا کنیم.
همانطور که اشاره کردیم، امروزه کمتر مکانی را می‌توانید پیدا کنید که شبکه wifi نداشته باشد به گونه‌ای که اکثر خانه‌ها، دفاتر کاری، شرکت‌ها، سازمان‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌ها و … دارای شبکه wifi هستند. اما متاسفانه خیلی از مردم فکر می‌کنند که تنها داشتن یک شبکه wifi کافی است اما در صورتی که داشتن یک شبکه wifi یک مسئله و افزایش میزان امنیت آن نیز مسئله‌ای دیگر است. بنابراین تنها بحث داشتن و استفاده از شبکه wifi مطرح نیست چراکه شما باید با تکنیک‌های حفظ و افزایش امنیت شبکه آشنایی داشته باشید تا بتوانید در کنار استفاده از شبکه بی‌سیم، امنیت آن را نیز افزایش دهید.
اما منظور ما از امنیت شبکه وای فای، تنها گذاشتن یک رمز عبور برای آن نیست. متاسفانه خیلی‌ها با این تفکر از Wi-Fi استفاده می‌کنند که گذاشتن یک رمز عبور برای حفظ و افزایش امنیت آن کافیست در صورتی که گذاشتن رمز عبور برای شبکه wifi تنها بخش کوچکی از کارهایی است که باید برای حفظ امنیت آن انجام دهید. اگر نسبت به امنیت شبکه بی‌سیم منزل یا دفتر کار خود بی‌تفاوت باشید، ممکن است با چالش‌های زیادی روبه‌رو شوید چراکه هکرها متخصص پیدا کردن نقاط ضعف یک شبکه بی‌سیم و نفوذ به آن هستند بنابراین در صورتی که تمهیدات امنیتی را به صورت اصولی و درست برای شبکه wifi خود رعایت نکرده باشید به راحتی می‌توانند به داده‌های شما دسترسی داشته باشند و از آن‌ها سوء‌استفاده کنند. البته مشکلاتی که ممکن است از توجه نکردن به امنیت شبکه wifi رخ دهد تنها به این مورد محدود نمی‌شود بلکه سرقت و سوء‌استفاده از اطلاعات، کاهش سرعت اینترنت، مصرف پهنای باند، دانلود و آپلود محتوای غیرقانونی مشکلات دیگری هستند که از اهمیت ندادن به امنیت شبکه wifi گریبان‌گیر شما خواهند شد.
بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که بحث امنیت شبکه بی‌سیم را جدی بگیرید. در ادامه به شما آموزش خواهیم داد که چگونه باید امنیت شبکه wifi  را افزایش دهید.

تکنیک‌های افزایش امنیت شبکه wifi

  • نام شبکه wifi خود را تغییر دهید.

امنیت شبکه wifi
اگر در یک شرکت یا سازمان کار می‌کنید مطمئنا نام SSID را در لیست اسامی شبکه wifi دیده‌اید. درواقع بیشتر شرکت‌ها و سازمان‌ها از نام SSID، برای شبکه wifi خود استفاده می‌کنند که نشان‌دهنده شبکه بی‌سیمی است که تنها یک دستگاه می‌تواند به آن متصل شود. این نام آنقدر تکرار شده است که اکنون تمامی هکرها می‌توانند تشخیص دهند که نام یک شبکه wifi است بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که سعی نکنید از نام‌های تکراری برای شبکه wifi خود استفاده کنید بلکه سعی کنید از نام‌های ساده برای شبکه وای فای خود استفاده کنید. البته منظور ما از نام‌های ساده، استفاده از نام و نام خانوادگی برای شبکه wifi نیست زیرا زمانی که از نام یا نام خانوادگی خود برای شبکه wifi استفاده می‌کنید موجب می‌شوید که همسایگان شما که از نام و نام خانوادگی شما مطلع هستند در لیست اسامی شبکه wifi نام وای فای شما را ببینند و متوجه شوند که شما چه زمان‌هایی به اینترنت متصل می‌شوید تا با نرم‌افزارهای هک از اینترنت شما استفاده کنند.
علاوه‌بر این برخی از افراد از اسامی مانند: “Can not hack this, this is not a wifi” برای شبکه wifi خود استفاده می‌کنند که برای هکرها تحریک‌آمیز است و موجب می‌شود که آن‌ها حتما شبکه wifi را هک کنند و به سرقت داده‌ها و اطلاعات بپردازند. از این‌رو سعی نکنید از چنین اسامی تحریک‌آمیزی برای شبکه wifi خود استفاده کنید.

سایر راهکارها برای افزایش امنیت شبکه‌های بیسیم را در بخش دوم این مقاله مطالعه کنید. “چگونه باید امنیت شبکه بی‌سیم را افزایش دهیم؟(بخش دوم)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *