رونمایی چینی‌ها از قوی‌ترین سیستم نظارت تصویری (super camera)

سیستم نظارتی super camera

هفته‌ی گذشته چینی‌ها در نمایشگاه بین المللی صنعت که در کشور خود برگزار کردند از سیستم نظارت تصویری رونمایی کردند که مجهز به پیشرفته ترین دوربین با رزولوشنی معادل 500 مگاپیکسل می باشد. این سیستم نظارتی ضمن بهره گیری از مجهزترین دوربین از هوش مصنوعی و فناوری پردازش ابری نیز استفاده می کند. این سیستم نظارتی نتیجه همکاری مشترک دانشگاه Fudan و موسسه‌ی اپتیک Changchun و دپارتمان فیزیک و مکانیک Fine آکادمی علوم چین می باشد. رونمایی از این سیستم نظارتی در حالی است که چینی‌ها همواره در طراحی و توسعه سیستم های نظارتی حرفه‌ای حرف اول را زده‌اند.
چینی‌ها در توضیح ویژگی‌های سیستم نظارتی تازه طراحی شده خود که آن را ” super camera ” نامیده‌اند، بیان کرده اند که این سیستم توانایی تشخیص فردی را در میان جمعیتی ده هزار نفری را دارا می‌باشد، سیستم نظارتی جدید توانایی ثبت تصاویر متحرک و ثابت را نیز دارا می‌باشد. به‌کارگیری دوربین 500 مگاپیکسلی در این سیستم نظارتی شناسایی و تشخیص چهره را با دقت بالاتری آسان کرده است و هوش مصنوعی با سرعت بالاتری فرآیند تشخیص را طی خواهد کرد. دوربین به کار گرفته شده در این سیستم نظارتی با رزولوشنی تقریبا 5 برابر چشم انسان، سوژه مورد نظر را از میان هزاران نفر تشخیص می‌دهد. دستیابی به این رزولوشن با همگام سازی چندین دوربین مجزا امکانپذیر شده است.
در حقیقت به کارگیری دوربین فوق حرفه‌ای در کنار ارسال فایل‌های خروجی به صورت بی ‌سیم به سامانه ابری و پردازش و تحلیل حجم عظیم اطلاعات به کمک هوش مصنوعی به صورت لحظه‌ای، موفقیتی است که دولت چین با طراحی این سیستم نظارتی به آن نائل آمده‌ است.
سسیستم نظارتی جدید در کنار قابلیت های نوین و حیرت انگیز خود، توانسته است نگرانی ها در خصوص حریم خصوصی را پیش از پیش تشدید کند. اما از سویی دیگر نوآوری جدید می تواند برای حوزه های نظامی و امنیتی بسیار موثر عمل کند.  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *