فناوری مالتی استریم (Multi stream) در دوربین های مداربسته

فناوری مالتی استریم در دوربین های مداربسته

فناوری مالتی استریم (Multi stream) در حقیقت همان فناوری پخش چند جریان است. اما پیش از آنکه به بررسی این قابلیت در دوربین های مداربسته بپردازیم لازم است توضیح مختصری در خصوص استریم بدهیم; در ترجمه تحت الفظی استریم را “جریان” معنی می‌کنند. اما در دوربین های مداربسته به “خروجی تصویر دوربین مداربسته” اتلاق می‌شود. این فناوری در دوربین های تحت شبکه (IP) و دستگاه‌های DVR و NVR وجود دارد.
اگر قصد مشاهده تصاویر دوربین های مداربسته که توسط گیرنده‌ها ذخیره می‌شوند را به صورت همزمان در چند دستگاه دارید باید بدانید که ضروری است که قابلیت استریم توسط دوربین های مداربسته شما پشتیبانی شود. چرا که در صورت عدم پشتیبانی از قابلیت استریم، تصاویر باید برای تمامی گیرنده‌ها ارسال شود که این امر موجب افت سرعت و در نتیجه اقت کیفیت تصاویر خواهد شد. بهره گیری از فناوری مالتی استریم راهکاری است که در چنین مواقعی باید از آن بهره جست.
لازم به ذکر است که برای مشاهده تصاویر در دستگاه‌های مختلف نیاز است این دستگاه‌ها با یکدیگر در ارتباطی از نوع شبکه باشند.
استریم را معمولا به جاده‌ای تشبیه می‌کنند که فریم‌ها به صورت متوالی با سرعت زیادی در آن ارسال می‌شوند تا توسط گیرنده‌ها (DVR یا NVR) دریافت شوند و در نمایشگرها به تصویر کشیده شوند. اگر این فریم‌ها به جای یک جاده، در چند جاده با سرعت‌های مختلف حرکت کنند انگاه مفهوم مالتی استریم تحقق می‌یابد.

اما کاربرد فناوری مالتی استریم چیست؟

از آنجایی که هدف از نصب دوربین مداربسته، کنترل و نظارت بر فضا می‌باشد، جهت تحقق این هدف نیازمند تصاویری با کیفیت خواهیم بود. فناوری مالتی استریم در دوربین های تحت شبکه معرفی شد تا ضمن تحقق این هدف، مشاهده تصاویر از طریق چندین نمایشگر محقق شود بدون آنکه کیفیت تصویری که توسط گیرنده‌ها در حال ضبط است دستخوش تغییر شود. اما چگونه؟
در فناوری مالتی استریم به جای یک جاده برای ارسال فریم‌ها، دو یا سه جاده خواهیم داشت. اما در جاده‌ای که مقصد آن ضبط کننده‌های تصاویر و نمایشگر اصلی می‌باشد، فریم‌ها با سرعت زیاد و کیفیت بالا جریان می‌یابند که به آن main stream می‌گویند و جریان‌های فرعی یا sub stream در جاده‌هایی جداگانه منتقل می‌شوند. جریان‌های فرعی که تابعی از جریان اصلی می‌باشند، کیفیت تصویر پایین‌تری دارند و عموما برای نظارت از راه دور مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر تصاویر دوربین های مداربسته خود را از راه دور و از طریق اینترنت بر روی گوشی، تبلت یا هر دیوایس دیگری مشاهده می‌کنید د رحقیقت در حال استفاده از جریان فرعی می‌باشید و به همین دلیل است که کیفیت تصویر بالایی ندارید.
در بخش دوم این مقاله عوامل موثر بر کیفیت یک استریم و انواع استریم‌ها در دوربین های مداربسته را بررسی خواهیم کرد.

کارشناسان ما در یکتا سرویس آماده ارائه کلیه خدمات دوربین مداربسته و شبکه می‌باشند. در خصوص هر گونه مشکلی در زمینه‌ی انتقال تصویر دوربین های مداربسته می‌توانید از ما خدمات و مشاوره رایگان دریافت کنید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.