لنز دوربین مداربسته چه وظیفه‌ ای دارد؟

لنز دوربین مداربسته


 لنز دوربین مداربسته در این وسیله‌ی الکترونیکی وظیفه تنظیم زاویه دید و انتقال نور از محیط بر روی حسگر تصویر دوربین مداربسته (سنسور تصویر) را دارد. لنز دوربین مداربسته تعیین کننده میزان زاویه دید افقی و عمق دید دوربین مداربسته نیز می‌باشد. لنز دوربین مداربسته عدسی است که نور‌های تابیده شده به دوربین مداربسته را از خود عبور داده و به سنسور تصویر دوربین مداربسته می‌رساند. سنسور تصویر دقیقا در کانون لنز (عدسی) قرار می‌گیرد. به فاصله میان لنز دوربین مداربسته تا سنسور تصویر فاصله کانونی می‍گویند.

رابطه لنز دوربین مداربسته با زاویه و عمق دید:

زاویه دید و عمق دیدی که یک لنز برای ما فراهم می‌کند به فاصله کانونی لنز بستگی دارد. فاصله کانونی بر حسب میلی‌متر اندازه‌گیری می‌شود. عددی که به فاصله کانونی نسبت داده می‌شود، اطلاعاتی در خصوص زاویه و عمق دید دوربین مداربسته نیز برای ما فراهم می‌کند.
فاصله کانونی با عمق دید رابطه مستقیم و با زاویه دید رابطه معکوس دارد:
  • هر چه فاصله کانونی بزرگتر باشد ، عمق دید بیشتر است ولی زاویه دید کوچکتر می‌شود
  • هر چه فاصله کانونی کوچکتر باشد، عمق دید کمتر و زاویه دید بزرگتر خواهد بود.

انواع لنز دوربین مداربسته:

لنز ثابت (Fixed) :

همان طور که گفته شد، به فاصله میان  لنز دوربین مداربسته و سنسور تصویر “فاصله کانونی” می‌گویند. در دوربین‌هایی که لنز ثابت دارند، این فاصله قابل تغییر نیست (کاربران نمی‌توانند این فاصله را چه به صورت دستی و چه به صورت اتوماتیک تغییر دهند). در نتیجه میدان دید و زاویه‌ی دید همواره ثابت است و قابل تغییر نیست. پس در هنگام خرید دوربین مداربسته با لنز ثابت، به عددی که به لنز اطلاق می‌شود توجه کنید، زیرا این عدد میدان دید و زاویه دید را نیز تعیین می‌کند. در نتیجه در نظر داشته باشید که دوربین مداربسته‌ای که با لنز ثابت انتخاب می‌کنید محدوده مورد نظر شما را پوشش دهد. زیرا امکان تغییر محدوده‌ی دید با تنظیم لنز فراهم نمی‌باشد.

لنز متغیر (Vari Focal) :

در دوربین‌هایی که از لنزهای متغیر بهره می‌گیرند، فاصله کانونی قابل تنظیم است. با تغییر اندازه‌ی فاصله کانونی می‌توانید متقابلا زاویه دید و میدان دیدی که دوربین پوشش می‌دهد را نیز تغییر دهید. حداقل و حداکثر فاصله کانونی که این لنزها می‌توانند داشته باشند، تعیین کننده حداقل و حداکثر زاویه‌ی دید و میدان دید نیز خواهد بود. تغییر فاصله کانونی در دوربین‌هایی با لنز وریفوکال به صورت دستی صورت می‌گیرد و شما می‌توانید با استفاده از اهرمی که در زیر دوربین قرار گرفته است این فاصله را در بازه‌ای میان حداقل و حداکثر فاصله کانونی تغییر دهید.

لنز موتورایز (Motorized) : 

لنز موتورایز بی‌شباهت به لنز وریفوکال نیست. فاصله کانونی در این نوع لنزها نیز همانند لنزهای وریفوکال قابل تنظیم است اما تفاوت آن با لنز وریفوکال تعبیه‌ی موتوری در کنار لنز دوربین مداربسته است که این امکان را به کاربر می‌دهد تا از طریق منو تنظیمات دوربین، فاصله کانونی را تغییر دهد.
اگر خواهان نظارت بر محیطی هستید که شرایط پایایی دارد مانند داخل ساختمان، دوربین مداربسته‌ای با لنز ثابت می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. اما اگر قصد نظارت بر جزئیات فضا و یا انجام زوم بر محدوده‌ای خاص را دارید ، دوربین‌های مداربسته با لنز متغیر و یا موتورایز برای رفع نیاز شما مناسب‌تر می‌باشند.

در صورتی که برای انتخاب، خرید و نصب دوربین مداربسته خود نیاز به مشاوره و راهنمایی دارید، کارشناسان ما در یکتا سرویس آماده ارائه خدمات و مشاوره به شما می‌باشند.  

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.