اندروید Q را بهتر و بیشتر بشناسید

سیستم عامل اندروید Q

همه‌ی ما به خوبی با سیستم عامل اندروید آشنایی داریم و می‌دانیم که یکی از محبوب ترین سیستم عامل های گوشی های هوشمند در چند دهه‌ی اخیر بوده است که به خوبی پیشرفت کرده است. این سیستم عامل به وسیله‌ی شرکت قدرتمند گوگل توسعه داده می‌شود و همواره در حال به روز شدن است. جدیدترین نسخه‌ی سیستم عامل اندروید Q نام دارد که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

سیستم عامل اندروید Q

سیستم عامل اندروید Q آخرین نسخه‌ی به روز رسانی شده‌ی اندروید توسط شرکت گوگل است که پس از اندروید پای عرضه شده است. دیری از عرضه‌ی اندروید پای نمی‌گذرد و در حال حاضر تنها گوشی های پرچم دار شرکت های گوشی سازی و گوشی های جدید به آن تجهیز شده‌اند. با این حال گوگل از عرضه‌ی اندروید Q نیز خبر می‌دهد. در حال حاضر سیستم عامل اندروید نسخه‌ی Q برای برخی از گوشی های هوشمند (در نسخه‌ی بتا) در دسترس قرار گرفته است.
شرکت گوگل تا به حال چهار نسخه‌ی بتا برای اندروید Q عرضه کرده است و بنا به گزارش ها به نظر می‌رسد که در حال کار بر روی نسخه‌ی پنجم می‌باشد. تا به حال گوشی هایی چون وان پلاس 6T، الجی G8، اکسپریا Z3 و گوگل پیکسل اندروید Q را دریافت کرده‌اند.
شما می‌توانید به حساب کاربری خود در گوگل مراجعه کنید و پس از انتخاب مدل گوشی خود نسخه‌ی جدید اندروید Q را دانلود و بر روی آن نصب کنید.

برخی ویژگی های اندروید Q

سیستم عامل اندروید در هر بار به روز رسانی خود از یک سری ویژگی جدید بهره مند می‌شود و این موضوع راجب اندروید Q نیز صادق خواهد بود. در ادامه به برخی از قابلیت های جدید اندروید Q اشاره خواهیم کرد.

برداشته شدن آیکون دکمه‌ی بازگشت

پیش از این در نسخه‌ی اندروید پای شاهد ارائه ژست های حرکتی بودیم، با این حال در اندروید پای همچنان آیکون دکمه های بازگشت وجود داشت. اما حالا در اندروید Q دیگر خبری از این آیکون ها نیست و همه چیز توسط ژست های حرکتی انجام می‌شود. به طوریکه اگر کاربر به سمت بالا سوایپ کند و انگشت خود را نگه دارد وارد منوی چند وظیفگی می‌شود و اگر از سمت های چپ و راست سوایپ کند برنامه‌ی مورد نظر او بسته می‌شود.

حالت تاریک در کل سیستم عامل

در سیستم عامل جدید اندروید ما شاهد یک تم تیره‌ برای کل سیستم عامل هستیم که پیش از این کاربران زیادی خواستار آن بودند. شما با مراجعه به تنظیمات سریع دستگاه می‌توانید آن را فعال یا غیرفعال کنید. حتی گوگل به زودی این تم را به تمام نرم افزارهای موجود روی دستگاه نیز سرایت خواهد داد.

گزینه‌ های شخصی سازی بیشتر

یکی از ویژگی های مهم اندروید Q پشتیبانی از قابلیت شخصی سازی با آزادی عمل بیشتر می‌باشد، بر اساس این قابلیت شما توانایی تغییر رنگ قالب کل دستگاه را در دست دارید و می‌توانید رنگ آن را تغییر دهید.

لایو کپش- زیر نویسی آنی فایل های چند رسانه‌ای

یکی از مهم ترین ویژگی های اندروید Q پشتیبانی از قابلیت Live Caption است. این قابلیت باعث می‌شود شما به محض اجرای یک فایل جند رسانه‌ای اعم از بازی، پادکست و… یک زیرنویس آنی از آن را مشاهده کنید. این قابلیت هیچ نیازی به اینترنت ندارد و در هر محلی از دستگاه انجام می‌شود. شما می‌توانید این قابلیت را فعال یا غیرفعال کنید.

مجوزهای دسترسی تغییر کرده‌اند

امروزه مقوله‌ی امنیت اطلاعات شخصی یکی از موضوعات مهم در حوزه‌ی فناوری است و گوگل سعی کرده است تا در اندروید Q این موضوع را مورد بررسی قرار دهد. بر اساس گزارش های موجود حالا اگر برنامه‌ای نیاز به مجوز خاصی داشته باشد کاربر یک پاپ آپ مرتبط با آن مجوز دریافت می‌کند و می‌تواند آن را بپذیرد یا رد کند و یا حتی آن را فقط برای یک بار بپذیرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.